Artyčok (Globe a Jerusalem)

Existují dva hlavní druhy artyčoků GLOBE a JERUSALEM. Liší se hlavně vzhledem. Jerusalem byl přivezen do Británie během vlády krále Henryho VII, Jerusalem pochází ze Severní Ameriky a byl přivezen do Francie v 17. století.

Výběr

Globe: Měl by vypadat čerstvě s tvrdými listy v nepatrném rozkvětu. Vyhněte se plně rozkvetlým plodům.
Jerusalem: Vyhněte se malým, pohmožděným nebo špinavým plodům

Příprava

Globe: Před vařením uřízněte většinu stonku. Dobře opláchněte ve studené vodě, potom potřete ostříhané konce citronovou šťávou. Artyčok vařte v osolené vodě asi 30–40 minut , dokud nepůjdou lehce odloupnout listy. Nechte vodu odkapat a servírujte s rozpuštěným horkým máslem nebo vinaigrette. Před samotnou konzumací, odstraňte listy, spodní část namočte do omáčky, uzavřenou hlavu která vypadá jako bodlák vyjměte. Odstraňte zbytek až se dostanete na "srdce”artyčoku které je jedlé a dá de vydlabat lžičkou.
Jerusalem: Oloupejte, posléze uvařte ve vodě nebo páře, můžete i péct dokud artyčok nezměkne.

Použití

Globe: Můžete péct, vařit ve vodě nebo páře, můžete smažit, tento artyčok se dá jíst studený i horký. Hodí se jako předkrm s rozpuštěným horkým máslem nebo vinaigrette.
Jerusalem: Servíruje se nejlépe s máslem nebo s omáčkou. Můžete jej péct či osmažit jako hranolky. Pokud konzumujete studený, nejlépe s majonézou a nebo vinaigrette.

Nutriční hodnoty

Globe: Obsahuje 7 kalorií ve 100 g dále vitamíny A a C, železo, minerály, kalcium a draslík.
Jerusalem: 18 kalorií ve 100 g. Je bohatý na karbohydráty, vitamín C, sodík, draslík a kalcium.

Podívejte se na video

Zobrazit více informací ▼
 

Brambory

Brambory objevili Španělé v Peru v 16. století. Inkové je pěstovali více než 2000 let! Po dobytí incké říše Španěly v první polovině 16. století putovaly do Evropy kromě mnoha tun zlata a stříbra i některé exotické rostliny, mezi nimi i brambory. V Británii a zejména pak v Irsku, které má podobné přírodní podmínky jako horské oblasti Peru, se brambory začaly běžně pěstovat ve druhé polovině 17. století. Angličtí a irští kolonisté je pak s sebou přivezli do Severní Ameriky. Brambory byly v kontinentální Evropě zpočátku přijímány se značnou nedůvěrou a obavami. Ve větším měřítku se začaly v Čechách pěstovat a používat jako potraviny teprve od druhé poloviny 18. století.

Výběr

Rané odrůdy kupujte v malém množství, jelikož rychle ztrácí svoji čerstvost. Brambory skladujte v chladném, tmavém a dobře větraném místě.

Použití

Brambory jsou velice všestranná zelenina. Dají se vařit, péct, smažit, restovat. Jsou jedna z nepopulárnějších příloh a to buď jako samotné brambory nebo hranolky. Rané odrůdy vařte ve slupce.

Nutriční hodnoty

Vařené brambory obsahují 80 kalorií ve 100g. Jsou dobrým zdrojem vitamínu C a vlákniny. Díky obsahu vitamínu C a schopnosti brambor uchovávat tento vitamín jsou tzv. ochrannou potravinou proti kurdějím.

Podívejte se na video

Zobrazit více informací ▼
 

Brokolice

Brokolice je druhem kapusty a příbuzná květáku. Je to jednoletá i dvouletá rostlina. Pochází z oblasti Středomoří. První zmínky o pěstování brokolice se tradují až do doby Římanů.

Výběr

Vybírejte vždy brokolici s čerstvě vypadajícími růžičkami a s jasně zelenou barvou. Vyhýbejte se růžičkám, které začínají žloutnout nebo kvést.

Příprava a použití

Nejlépe chutná čerstvá. Růžičky dobře umyjte pod studenou vodou. Nožem nakrojte i stonky, aby se brokolice rychleji uvařila. Brokolici dejte do hrnce s vařící vodou a vařte asi 8 minut. Servírujte s rozpuštěným horkým máslem nebo omáčkami hollandaise nebo béarnaise. V pánvi můžete následovně usmažit v čínském stylu.

Nutriční hodnoty

Brokolice obsahuje 23 kalorií ve 100 g a je dobrým zdrojem vitamínu A, B2 a C. Při vaření se žádné živiny neztratí.

Podívejte se na video

Zobrazit více informací ▼
 

Celer

O celeru se ve svých básních zmiňuje již Homér, ale znali jej už ve starém Egyptě. Řekové a Římané znali i odrůdy naťové a jemné odrůdy řapíkaté, jejichž listové řapíky přihrnovali zeminou, aby k nim nemohlo světlo a zůstaly bílé. Tehdy byl celer symbolem smutku a smrti. Byl zasvěcen bohům podsvětí, pojídán na pohřebních hostinách a ve věncích pokládán na hroby. Ve středověku ho zahradníci pěstovali do polévek, pod hovězí pečeni či do salátu. V Evropě se začal pěstovat až po třicetileté válce.

Výběr

Celer vypadá jako hnědý, hrbolatý, vláknitý tuřín. Velikost se dost liší. Ujistěte se, že celer, který kupujete je dostatečně těžký a není uvnitř dutý nebo měkký. Vybírejte spíše středně velké plody. Skladujte v chladném tmavém místě.

Příprava a použití

Oloupejte slupku co nejtenčeji tak, abyste neoloupali to nejlepší z celeru. Pokapejte celer citrónovou šťávou, tím zabráníte zabarvení. Nakrájejte na plátky, kostky nebo nastrouhejte. Pokud používáte do salátu, rychle ponořte do vařící vody, počkejte pár vteřin a osvěžte ve vodě studené, to odstraní jemnou hořkou pachuť. Celer můžete vařit v páře nebo smažit stejně jako hranolky. Horký celer se může servírovat v rozpuštěném másle nebo s omáčkou Hollandaise. Přidává chuť do polévek a do sušených pokrmů. V ČR je důležitou součástí klenotu české kuchyně: svíčkové.

Použití

 

Nutriční hodnoty

Obsahuje 14 kalorií ve 100 g. Dále obsahuje vitamín C, vápník, draslík a fosfor.

Podívejte se na video

Zobrazit více informací ▼
 

Cibule

Cibule má svůj původ v centrální Asii, ale nyní se konzumuje a pěstuje po celém světě. Byla známa již v dávnověku. O jejím užití se dozvídáme např. z hliněných tabulek Sumerů, zmiňuje se o ní Bible, staroegyptské papyry i učené knihy starověké Indie a Číny, a to hlavně v souvislosti s léčebnými účinky.

Výběr

Při výběru se vyhýbejte naměklým plodům, které vykazují zelené či hnědé nebo černé skvrny.

Příprava

Cibule se může péct, vařit nebo smažit. Může se také nadívat nebo použít syrová do salátů. Malé cibulky se můžou vařit celé bez nakrájení. Salátová cibule se může použít syrová do salátů nebo do polévek. V České Republice se z cibule vaří populární cibulačka.

Nutriční hodnoty

Cibule obsahují 23 kalorií ve 100 g v syrovém stavu. Dále cibule obsahuje sacharidy, draslík, vápník, vitamín C a vlákninu.

Podívejte se na video

Zobrazit více informací ▼
 

Cuketa a Dýně

Cuketa a dýně patří do čeledi tykvovitých. Dýně se od sebe liší velikostí, existují dýně velikosti prstu, ale také obrovské dýně. Dělí se obecně na letní a zimní odrůdy. Cuketa a dýně jsou letní odrůdy a mají docela vysoký obsah vody. Dýně se již dlouho těší popularitě, cuketa je relativně " nový” druh zeleniny. Až do konce 70.tých let se na západě používala jen v exkluzivních restauracích a byla považována za poněkud luxusnější lahůdku.

Výběr

Cuketa: Vybírejte spíše malé a pevné kusy s hladkým povrchem.
Dýně: Nevybírejte větší kusy než asi 20 cm, jelikož ty větší chutnají hořce.

Příprava

Skladujte vždy v ledničce a spotřebujte co nejdřív po koupi. Vždy umyjte ve studené vodě a konce okrájejte nožem. Jak zmíněno, jelikož oba druhy zeleniny obsahují hodně vody, posypte lehce solí, která přebytek vody vstřebá. Toto proveďte asi 30 minut před vařením.

Cuketa: Vařte celou nebo nakrájenou na kolečka či "prsty”. Neloupejte. Cuketa je lepší, když se uvaří v páře než ve vodě nebo smažená na kolečka. Malé cukety můžete též celé obalit v mouce a ve strouhance a následně usmažit.

Dýně: Hodí se na pečení vcelku nebo na půlky s vydlabaným vnitřkem a s chutnou nádivkou.

Nutriční hodnoty

Oba druhy obsahují 12-16 kalorií ve 100 g a jsou dobrým zdrojem vlákniny, železa a vitamínu C.

Podívejte se na video

Zobrazit více informací ▼
 

Červená řepa

Červená řepa byla používána již ve starořecké a římské kuchyni. Byl to jeden z mála pokrmů, který Řekové považovali za vhodný nabídnout bohu Apollónu. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších druhů pěstovaných řep. Její konzumace je rozšířena převážně ve východní Evropě, kde se používá pro přípravu boršče. Ke konzumaci nejčastěji slouží podzemní kořenová část, která se před jídlem často vaří či se podává studená po uvaření jako salát s octem či olejem.

Výběr

Vybírejte pevnou, čerstvou řepu bez poškození či pohmožděnin. Vršek by neměl být povadlý.

Příprava

Pokud kupujete čerstvou sýrovou čerstvou řepu, optarně odtrhněte konce (nestříhat, jinak vám během vaření bude „ krvácet" a ztratí svou krásnou červenou barvu). Řepu obecně vaříme 1 – 1 a půl hodiny dle velikosti , můžete ale i péct a nebo konzumovat v sýrovém stavu jako mrkev. Po uvaření, dejte rychle do studené vody a slupka se jednoduše odstraní. Uvařenou řepu můžete skladovat v ledničce 1-3 dny.

Použití

Červená řepa se může péct nebo vařit. V syrovém stavu ji lze nastrouhat, nakrájet na kostky a použít do salátů. Řepa červená jak již bylo zmíněno tvoří základ oblíbeného ruského Boršče.

Nutriční hodnoty

Obsahuje 28 kalorií ve 100 g v syrovém stavu a 44 kalorií ve 100 g pokud je uvařená. Je dobrým zdrojem proteinů, karbohydrátů, kalcia a vitamínu C.

Podívejte se na video

Zobrazit více informací ▼
 

Česnek

Arabská mytologie říká, že první česnek vzešel z otisku nohy čerta, když opouštěl ráj. Česnek kuchyňský patrně pochází ze střední Asie. Byl také ve velkém pěstován ve starém Egyptě. Česnek byl dokonce považován za posvátnou rostlinu a Řekové a Římané mu ve starověku připisovali posilující účinky a dávali ho jíst svým vojákům na válečných výpravách. Česnek byl odedávna oblíbeným pokrmem Židů.

Výběr

Vždy vybírejte čerstvě vypadající, plný a tvrdý česnek. Existuje mnoho druhů česneku, bílý či růžový.

Příprava

Skladujte na chladném suchém místě nejlépe pověšený na nitce tak, aby dostatečně cirkuloval vzduch. Vydrží tak i několik měsíců. Neskladujte v ledničce. Vyloupněte tolik stroužků, kolik budete potřebovat. Rozbijte pomocí nože nebo sekáčku a česnek oloupejte.

Použití

Léčivé schopnosti česneku jsou známy po staletí, ale populární se stal díky své výjimečné chuti. Dávejte pozor, abyste česnek nespálili, chutnal by hořce.

Nutriční hodnoty

Obsahuje 140 kalorií v 100 g. Česnek je bohatý na vitamíny A, B a C, selen, vápník a jód.

Podívejte se na video

Zobrazit více informací ▼
 

Fazole

Existuje mnoho odrůd zelených fazolí. Tento rostlinný druh pochází z tropických oblastí Ameriky, ale některé typy jsou původem ze Severní Ameriky. Dnes se pěstuje na celém světě v mnoha formách a kultivarech jako strukovina, zelenina a okrasná rostlina.

Výběr

Vybírejte jasně zelené, křupavé, nepomačkané, čerstvě vypadající lusky.

Příprava a použití

Fazole se nejlépe připravují uvařené v páře, servírujte je s bylinkovým máslem, smetanou a citrónovou šťávou. K dochucení můžete přidat trochu čerstvé máty. Některé fazole jako např. francouzské se hodí také do studených salátů

Nutriční hodnoty

Dle typů fazole obsahují 7 – 48 kalorií ve 100 g. Všechny druhy obsahují vitamín A, C, draslík, kalcium a jiné minerály.

Podívejte se na video

Zobrazit více informací ▼
 

Návody a informace na této webové stránce nemají nahrazovat rady a pokyny kvalifikovaného praktického lékaře, odborného lékaře nebo dietologa. Vždy konzultujte Vašeho praktického lékaře před tím, než se budete řídit doporučeními publikovanými na tomto webu. Total Produce nemá zodpovědnost za pochybení při nevhodné aplikaci těchto doporučení.

© Top Fruit 2013. All rights reserved. | HORTIM International, spol. s.r.o. | Realizace Espiral.cz
HORTIM International, spol. s r. o., Kšírova 242, 619 00 Brno, Česká republika | +420 543 522 222 | info@hortim.cz | www.hortim.cz